Aktywność fizyczna wpływa na ryzyko zachorowania na jaskrę

Cze!

Małe co nieco na zachętę do rozruszania kości. Teraz już wiadomo, że aktywność fizyczna to nie tylko sprawniejsze mięśnie, kości czy mózg, ale także oczy.

Team naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii wykorzystał dane z National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), by porównać osoby mniej aktywne fizycznie z bardziej aktywnymi na płaszczyźnie ryzyka jaskry.  NHANES to olbrzymie badanie, które obserwuje stan zdrowia i odżywianie ludzi od lat 60-tych.

Przez wiele lat uważano, że styl życia nie wpływa na ciśnienie wewnątrz oczu, jednak ostatnie badania pokazują, że ćwiczenia mogą decydować o przepływie krwi do oczu oraz ciśnieniu wewnątrz nich. Prowadząca badania dr Victoria Tseng wraz ze współpracownikami prześledziły badania zwracając uwagę na intensywność ćwiczeń.

Okazało się, że osoby, które podczas zwykłych spacerów poruszają się ze średnią lub dużą prędkością mają niższe ryzyko zachorowania na jaskrę w porównaniu z osobami, które poruszały się wolno. Różnicę robiła także ilość przebytych kilometrów. Wyniki zostały zaprezentowane podczas sto dwudziestego pierwszego każdorocznego spotkania American Academy of Ophthalmology w Nowym Orleanie.

aktywnosc-fizyczna-zdrowie-oczu

Victoria Tseng skomentowała:

Wyniki naszych badań sugerują, że z ryzykiem jaskry jest powiązany nie tylko sam fakt wykonywania ćwiczeń, ale także osoby, które poruszały się z większą szybkością i które przebyły dłuższy dystans podczas spacerów lub biegów były mniej narażone na ryzyko jaskry w porównaniu z osobami, które ćwiczyły z mniejszą prędkością i przebyły krótszy dystans.

Elkhonon Goldberg o wpływie aktywności na mózg:

Ćwiczenia fizyczne polepszają krążenie krwi lepiej natleniając tkanki. A mózg, o czym niewielu z nas pamięta, to najbardziej zależny od tlenu organ ciała. Choć stanowi zaledwie 2 proc. jego masy, zużywa aż 20 proc. tlenu dostarczanego przez organizm i wykorzystuje jedną czwartą glukozy. To mózg zyskuje najbardziej na polepszeniu naszej sprawności fizycznej. 

Uściski ♥

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320077.php

https://www.aao.org/newsroom/news-releases/detail/another-reason-to-exercise-protecting-your-sight

www.sci-news.com/medicine/high-exercise-intensity-lower-risk-glaucoma-05436.html

www.focus.pl/artykul/o-mozg-trzeba-dbac-nieustannie

Reklamy

1 komentarz dotyczący “Aktywność fizyczna wpływa na ryzyko zachorowania na jaskrę

  1. Trudno uwierzyć…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: